Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Naše další eshopy

  1. Úvod
  2. 🔖 MAGAZÍN
  3. WVA vyzývá politiky, vaping není kouření!
07.05.2021

WVA vyzývá politiky, vaping není kouření!

Po veřejném jednání o aktualizaci směrnice o spotřebních daních z tabáku, která skončila na začátku letošního roku, Aliance World Vapers (WVA) důrazně vyzvala tvůrce politik, aby rozlišovali mezi cigaretami a elektronickými cigaretami a ukládali na ně daně související s jejich riziky.

Ke konci roku 2020 zahájila Evropská komise jednání ohledně plánu zdanit vapingové výrobky stejným způsobem jako klasické cigarety. Proces jednání skončil 5. ledna a 113 (84%) ze 134 respondentů sdružení, veřejnosti a průmyslu se vyjádřilo, že vaping má pozitivní dopady na odvykání kouření. Zároveň vyslovili obavu z negativní dopadu, pokud bude zavedena na elektronické cigarety stejná daň, jaká je stanovena na cigarety klasické.

84% respondentů hovořilo proti zavedení daně na elektronické cigarety.

 

 Michael Landl ředitel World Vapers ’Alliance je z Rakouska a nyní žije ve Vídni. Je zkušeným profesionálem v oblasti politiky a vášnivým vaperem. Studoval na univerzitě v St. Gallen a pracoval pro několik veřejných politických sdružení a také v německém parlamentu, řekl:

 „Jsem potěšen ohromným počtem respondentů ve prospěch vapingu na tomto jednání. Ukazuje se, že mnoho lidí zná potenciál elektronických cigaret. Zákonodárci nyní musí pochopit, že zvýšení daní povede k tomu, že se lidé vrátí k kouření, což si nikdo nepřeje."

Poukázal na to, že udělat vaping méně přitažlivým pro kuřáky by bylo kontraproduktivní. Snížení přitažlivosti vapingu pro kuřáky vyššími cenami, odradí současné kuřáky od přechodu na méně škodlivé alternativy. To rozhodně nebude mít přínos pro veřejné zdraví. Vysoké daně na elektronické cigarety navíc škodí zejména nižším příjmovým skupinám obyvatelstva, které tvoří největší podíl současných kuřáků. 

Zákony by měly být založeny na vědě

V nedávné tiskové zprávě Landl uvedl, že zákonodárci se musí řídit vědeckými důkazy a podle toho jednat, přičemž zdůraznil, že přísnější regulace a vyšší daně nedosáhnou požadovaných výsledků.

„Pokud chceme snížit zátěž na veřejné zdraví způsobenou kouřením, je třeba zaručit přístup a cenovou dostupnost elektronických cigaret.“ 

Vlády po  celém světě by měli aktivně podporovat kuřáky, aby přešli na elektronické cigarety a zajistit jim přístup a cenovou dostupnost. Jinak nelze dosáhnout cíle zlepšení veřejného zdraví. Rok 2021 se místo kouření musí stát rokem vapingu. 

Zdroj: https://provapery.cz/wva-vyzyva-politiky-vaping-neni-koureni

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli