Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Naše další eshopy

  1. Úvod
  2. 🔖 MAGAZÍN
  3. Ti, co chtějí přejít od cigaret k e-cigaretám, by neměli váhat.
15.04.2020

Ti, co chtějí přejít od cigaret k e-cigaretám, by neměli váhat.

Francouzská Národní lékařská akademie vydala před několika dny tiskovou zprávu, v níž se vyjádřila k epidemii poškození plic v USA dávané do souvislosti s e-cigaretami. Podle francouzských akademiků je tato epidemie důsledkem nevhodného užívání e-cigaret a jejich nedostatečné regulace, nikoli e-cigaret samotných. Akademie vzkazuje kuřákům, kteří chtějí přejít od kouření cigaret k jejich méně rizikové alternativě, že v Evropě se legálně zakoupených e-cigaret nemusí obávat.

„Nezaměňujte předmět s jeho toxickým obsahem,“ píše ve svém stanovisku francouzská Národní lékařská akademie (L’Académie nationale de médecine). „Tahle krize důvěry (v e-cigaretu – pozn. red.) může zabít tisíce kuřáků, vždyť tabák zabije polovinu svých věrných uživatelů.“

Toto stanovisko vydala Akademie před několika dny v návaznosti na obavy, které vyvolává dnes již ustupující epidemie poškození plic v USA nazvaná americkým Centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) zkratkou „EVALI“ –  E-cigarette or Vapping Associated Lung Injury, tj. poškození plic spojené s e-cigaretami nebo vapováním. Doposud bylo v této souvislosti hlášeno přes 2.000 poškození plic a potvrzeno téměř 50 úmrtí, které anamnéza spojovala s vapováním.
Jak jsme již ve Zdravotnickém deníku informovali a jak nyní francouzskou veřejnost upozorňuje i Akademie, tyto případy nesouvisí s e-cigaretami samotnými, ale s jejich nelegálně podomácku připravenou náplní. Ta obsahovala výtažky marihuany připravené v oleji, a za hlavního viníka je proto považován acetát vitaminu E, který se v olejích používá jako zahušťovadlo a byl prokázán u analyzovaných případů.

Akademie upozorňuje, že na rozdíl od USA podléhají ve Francii (a v Evropě) e-cigarety co se týče své kvality a bezpečnosti přísnější regulaci. Hlášená poškození plic v USA nezpůsobily e-cigarety samotné, ale jejich špatné užívání. Akademie připomíná, že e-cigarety představují méně škodlivou alternativu klasických cigaret a pomáhají snižovat spotřebu tabáku. Díky nim přestalo ve Francii kouřit na 700.000 kuřáků.

Akademie se již v roce 2015 vyjádřila v tom smyslu, že je lepší vapovat než kouřit. Francouzští kuřáci, kteří chtějí přejít od tabáku k elektronické cigaretě, by neměli váhat, jelikož dle  Britské zdravotní organizace PHE, jsou e-cigarety o 95% méně škodlivé než kouření . Národní akademie proto varuje – nehledejte nepřítele tam, kde není,“ uzavírá Akademie své stanovisko.

https://www.zdravotnickydenik.cz/2019/12/nehledejte-nepritele-neni-podle-francouzske-lekarske-akademie-nutne-rozlisovat-e-cigaretou-jejim-obsahem/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&fbclid=IwAR0lar-6ozMY0n8eNBH3E1xOaEE-yuLpnObQoyRdg95uZEUj5Ioxn5n11R8

https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html

https://www.theguardian.com/society/2018/dec/28/vaping-is-95-safer-than-smoking-claims-public-health-england

Zdroj:  https://provapery.cz/node/5

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli