Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Naše další eshopy

  1. Úvod
  2. 🔖 MAGAZÍN
  3. Šíření dezinformací o rizicích vapingu a COVID-19
03.03.2021

Šíření dezinformací o rizicích vapingu a COVID-19

Koalice advokátů pro snižování škodlivých dopadů tabáku v Asii a Tichomoří (CAPHRA) požádala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby přestala šířit nepřesnosti ohledně rizik nákazy (COVID-19) prostřednictvím vapingu.

Je smutné, že je WHO proslulá agresivitou proti vapingu, a to navzdory všem dostupným vědeckým údajům ve prospěch používání elektronických cigaret. Výkonná koordinátorka CAPHRA a ředitelka AVCA (Aotearoa Vapers Community Advocacy) Nancy Loucas již dříve zdůraznila, že pozice zdravotní agentury proti elektronickým cigaretám byla ovlivněna a ohrožena zájmy, které organizaci poskytují finanční prostředky, jako v tomto případě.

Informace byli podány veřejnosti tak aby sloužily politickým a finančním zájmům Bloomberg Philanthropies a Gates Foundation, ti poskytují téměř polovinu veškerého financování pro WHO-FCTC.

WHO vám lže, aby chránila vlastní finanční zájmy a udržovala své soukromé dárce šťastnými. Nejsou objektivní. Nezaměřují se na svůj vlastní mandát na podporu zdraví lidí, na jejich právo na informace, aby mohli činit informovaná rozhodnutí, řekla Nancy Loucas.

Bezohledný přístup WHO k vapingu!

V reakci na nedávná obvinění WHO, že vaping může zvýšit šance člověka nakazit se koronavirem, CAPHRA napsala 103stránkovou zprávu.

Po celá léta WHO vytvářela nepřetržitý proud anti-vapingových tvrzení, což mělo hrozné důsledky pro dospělé kuřáky, kteří se snaží přestat kouřit. Vedlo to také k tomu, že mnoho vlád přijalo legislativu zakazující vaping a všechny související produkty.
Tímto způsobem se WHO rozhodla podpořit smrtící spotřebu cigaret před zdravější alternativou a v tomto procesu odsoudila vaping do černého trhu. Chybějící legislativa znamená, že tyto neregulované produkty končí v rukou nezletilých a to vše s laskavým svolením WHO, uvedla Nancy Loucas.

Neexistuje žádný důkaz, který by vaping spojoval s COVID-19!

CAPHRA poukázala na to, že nejen neexistují žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že lidé, kteří vapují, jsou náchylnější k viru, ale že ve skutečnosti existují studie, které ukazují, že nikotin může působit jako ochranný faktor.

"Vlastní zjištění WHO podporuje názor, že mezi nikotinem a přípravkem COVID neexistuje pevná souvislost."

V publikaci Kouření a COVID-19 publikované v červnu 2020 divizí Západního Pacifiku WHO dospěl přezkum 34 studií k závěru, že neexistují žádné důkazy o souvislostech mezi kouřením a pravděpodobností nákazy COVID-19 a že je zapotřebí dalšího přímého výzkumu, řekla CAPHRA.

 V současné době neexistují ani žádné studie, které by hodnotily riziko infekce SARS-CoV-2 u kuřáků. Tato  otázka vyžaduje dobře navrženou populační studii , která by kontrolovala  věk a příslušné základní rizikové faktory, “uvádí zpráva WHO a dodává:

„ Neexistují žádné důkazy o vztahu mezi používáním elektronických cigaret a COVID-19. “

Výsledky největší laboratorní studie svého druhu s názvem „Charakteristika a rizikové faktory pro diagnózu COVID-19 v Mexiku: analyzovala 89 756 laboratorně potvrzených případů COVID-19“ a ukázalo se, že kuřáci měli menší pravděpodobnost pozitivního testu na COVID- 19 než běžná populace. 

Nikotin může mít ochranné účinky? 

CAPHRA potvrdila zjištění, že kuřáci jsou u pacientů s COVID-19 nedostatečně zastoupeni a to by hypoteticky mohlo znamenat, že nikotin může mít ochranné účinky, je stále nemožné určit roli nikotinu pro nedostatečné vědecké důkazy. 

CAPHRA však uvedla, že WHO nadále spojovala vaping a COVID ve svých instrukcích a materiálech s tím, že virus COVID-19 ovlivňuje dýchací cesty, a proto  užívání elektronických cigaret může zvýšit riziko infekce z důvodu ruka-ústa, aniž by na toto tvrzení poskytla vědecké podklady.

CAPHRA uvedla, že pokračující démonizace vapingu WHO má i značné a závažné ekonomické důsledky, protože studie z roku 2012 “Globální ekonomické náklady na nemoci způsobené kouřením od Mark Goodchild, Nigar Nargis, Edouard Tursan d'Espaignet” ukázala, že celkové ekonomické náklady na nemoci z kouření byly zhruba 422 miliard USD, což odpovídá 5,7 procenta celosvětových výdajů na zdravotnictví nebo 1,8 procenta globálního HDP. 
 
Celá zpráva CAPHRA ke stažení zde

Zdroj: https://provapery.cz/sireni-dezinformaci-o-rizicich-vapingu-covid-19

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli